Harju Elekter aitab soomlastel elektriühendust ilmastikukindlamaks muuta

Harju Elekter võttis osa veebruaris Jyväskyläs toimunud Soome suurimast elektrivaldkonna messist SähköTeleValo.
 

Soomes on ligikaudu 80 elektrivõrguteenuse pakkujat, Harju Elektri kontsern on neist julgelt pooltega koostööd teinud. Seepärast on Harju Elektrile eluliselt oluline olla kohal ka riigi suurematel messidel. Veebruaris Jyväskyläs toimunud Soome suurimal elektrivaldkonna messil SähköTeleValo oli Harju Elekter esindatud kahe Soome tütarfirma Finnkumu ja Satmaticu stendidega, kuid alati müüakse messidel kogu kontserni võimekust ja lahendusi tervikuna.

Fotol on näha, kuidas Satmaticu stendi toodud alajaama katusele on paigaldatud päikesepaneelid. Ettevõte on end sisse seadmas ka taastuvenergia suunal ning pakub klientidele päiksepaneele ja -parke kuni täislahendusteni ehk päikseelektrijaamadeni välja.

„Messidel saame näidata oma tänastele ja tulevastele klientidele uusi lahendusi, mida aasta jooksul teinud oleme. Teiseks annab see võimaluse kohtuda selliste oluliste klientidega, keda me muidu regulaarselt ei näe, ja ka uute kontaktide loomiseks,” rääkis ASi Harju Elekter Elektrotehnika müügijuht Tiit Luman.

„Kaks olulisemat uuendust tegime energiajaotussektoris. Näitasime messil uusi Soome kaablijaotuskappe ning ka uut alajaama lahendust, mille oleme spetsiaalselt Soome turu jaoks välja töötanud ja mis on seal väga hästi vastu võetud.”

Igale turule on iseloomulikud oma väiksed nüansid ja tehnilised lahendused. „Soome uute alajaamade puhul räägime kompaktsetest lahendustest, mis on mõeldud väiksemate, kuni 315 kVa trafode jaoks ja need on välja töötatud Soome suuremate võrguettevõtete nõudeid silmas pidades.” Lumani sõnul on sellised alajaamad mõeldud peamiselt Soome maapiirkondade ja hajaasustuse tarbeks. Tänu oma kompaktsusele on alajaamu võimalik tarnida kerge vaevaga ka näiteks kaugele Põhja-Soome.

Soomes võeti hiljuti vastu seadus, mis oluliselt karmistab nõudeid elektrivõrkude talitluskindlusele. Nii investeerivad Soome elektrivõrgud nüüd kiirendatud tempos õhuliinide maakaablite vastu vahetamisse, et muuta võrk ilmastikukindlamaks. Harju Elektri pakutavad soodsad lahendused on võrgufirmadele üliolulised, et kulusid kallite investeeringute puhul vähegi kontrolli all hoida.

Harju Elektri järgmine fookusturg sarnaste, riigispetsiifiliste alajaamade arendamiseks on Rootsi. Eesti börsifirma on siin veel piisavalt väike tegija, nii et kasvuruumi jagub küllaga.