Tööstuse tulevik on juba kohal – automatiseeritud liinidest robotkäteni

Tehnoloogia ja tööstusseadmete areng on tõelises automatiseerimise hoos. Reaalsuseks on saamas olukord, kus tööpinkide taga teevad inimeste asemel töö ära robotkäed ehk manipulaatorid. 

Näiteks metallitööstuses ei pea juba varsti enam inimene tegelema raskete metallplaatide tõstmise ja painutamisega, vaid selle teeb ilma puhkepause vajamata ära robot.

Lehtmetalltooteid valmistava HE Teletehnika tehases Keilas saab peagi uue, 2,6 miljonit eurot maksva liiniga asendada suure osa seni manuaalsest tööst automaatsega. „Praeguseni tegime tööd nii, et võtsime pleki riiulist, lõikasime mõõtu, seejärel saadeti see pinnalaotusesse ja siis juba painutamisoperatsioone ootama. Uus liin teeb kogu töö nii, et sisuliselt käega puudutama toodet vahepeal pole vaja. Plekipakist kuni painutatud tooteni teeb liin kogu töö ära,” selgitas HE Teletehnika juhatuse liige Andre Koit.

Uue liini seade ja selle tarkvara hind on märkmisväärne investeering, tähendab see aga tehasele olulist lisamahtu. Vanu seadmeid ei vahetata välja, vaid uus tuleb juba olemasolevatele lisaks – tootmismaht tõuseb 25–30%. Kontsernisiseselt tähendab see positiivsema olukorra loomist ka teistele Harju Elektri grupi ettevõtetele nii Eestis, Leedus kui Soomes, kes täna ostavad lehtmetalli sisse, ent saavad nüüd suuremas mahus HE Teletehnika toodangut kasutada.

Liinis sees on ka nn tõsteabiline, mis vähendab taas tehasetöötajate füüsilist koormust ning poolautomaatse presstarvikuga kaob käsitöö vajadus. Samuti on liinil kombinatsioon konveieritest ja manipulaatoritest, mis sorteerivad detaile pakkidesse ja sealt järgmisesse töölõiku. Esmakordselt saab kasutusele võtta ka lasermarkeerimise, mis aitab kvaliteeti ja laomajandust parandada ning võimaldab toodet koheselt skänneriga identifitseerida.

Uus liin suurendab töömahtusid ka teistes töölõikudes. Näiteks kui värvi- ja muud paralleelsed liinid töötavad praegu 10-tunnistes vahetustes, tuleb nüüd lisada ka teine vahetus kõigile lõikudele. „Täiendavalt lisandub meile kümmekond inimest, see teeb HE Teletehnika tehases töötajate hulgaks ca 80 inimest,” rääkis Koit.

„Tulevikus tahame automatiseerimisega laieneda ka teistesse meie tootmise valdkondadesse ehk plekitöötlemisele lisaks hakatakse ka pooltoodete ladu muutma selliseks, et detaile saab toota ette ka lattu. See tähendab paremat tööaja ja laoruumi optimeerimist.” Koit rõhutab, et robotkäed teevad tööd küll aeglasemalt kui inimesed, aga need ei väsi ja võivad töötada ööpäevaringselt.